Academia Electronica – działającą przy Uniwersytecie Jagiellońskim, od 2008 pod nazwą „Academia Electronica-Instytut Filozofii UJ”, a od 2023 przy Wydziale Filozoficznym UJ, pod nazwą „Academia Electronica – wirtualna część uniwersytetu Jagiellońskiego” (VR UJ). Academię powołałem do istnienia w 2007 wiążąc z nią badania filozoficzne dotyczące rzeczywistości wirtualnej, traktowanej jako rodzaj rzeczywistości człowieka powstałej na gruncie technologii. W Second Life prowadzę zajęcia dydaktyczne, uczestniczę we wspólnie organizowanym życiu akademickim, oraz mam od lat bliskich znajomych, wśród których są i tacy, z którymi nigdy nie spotkałem się w świecie fizycznym, choć prowadziłem z nimi niejednokrotnie ważne, osobiste rozmowy. Część z tych osób ma zasadniczy wpływ na istnienie i działanie Academii, szczególnie mgr Jolanta Chowańska (RL) | Neutrinka Lisle (VR) i mgr inż. Dominik Undak (RL) | Dex Euromat (VR) ale w historii Academii było takich osób o wiele więcej, przez co w sposób oczywisty można stwierdzić, że Academia Electronica rozwijała się i istnieje dzięki zaangażowaniu polskiej społeczności Second Life, stając się przy tym otwartym, wspólnym miejscem – wirtualnym uniwersytetem, będąc przedstawicielstwem Uniwersytetu Jagiellońskiego w VR. Podstawą działalności akademickiej była jej akceptacja Academii przez Instytut Filozofii, a następnie Wydział Filozoficzny UJ, które wspierały jej istnienie. W 2021 Academia Electronica poszerzyła swoją działalność o wirtualny świat AltspaceVR, a następnie przeniosła się do świata wirtualnego Spatial.
W 2008 w Second Life przeprowadziłem pierwszy oficjalny, ogólnopolski zdalny kurs akademicki Środowisko elektroniczne jako rzeczywistość człowieka, a w 2020 podobnie pierwszy kurs przy pomocy Oculusa w AlstSpaceVR. Rozwijające się życie akademickie obejmuje kursy (od 2008), udział i przeprowadzanie konferencji, prowadzenie cyklu wykładów przez naukowców z różnych ośrodków akademickich w Polsce w ramach cyklu wykładów Od Studentki/a do Profesorki/a (2011-1022) oraz wykłady wygłaszane przez gości zagranicznych w ramach cyklu Science Beyond Borders – The Global Electronic Academy. Przeprowadzono tu pierwsze w Polsce, w otwartej Sieci, obrony: doktoratu (UMCS, 2012), magisterium (2012) i egzaminu licencjackiego (2015), a w 2023 w wirtualnym świecie Spatial obyła się pierwsza otwarta obrona magisterska z wykorzystaniem Oculusów. W 2014 został uruchomiony pierwszy na świecie bot (Biała Sowa), który przeprowadzał egzaminy testowe w wirtualnym świecie (Second Life), działając do 2020. W 2013 zorganizowano tu pierwszą ogólnopolską hybrydową konferencję naukową Filozofia Technologii (w kolejnych latach odbyły się trzy edycje), przeprowadzoną wspólnie z Instytutem Filozofii UJ. W czerwcu 2022 przeprowadzono ogólnopolską konferencję naukową Wirtualium. Interdyscyplinarne perspektywy rzeczywistości wirtualnej, która jako pierwsza w całości odbyła się w wirtualnym świecie (AltspaceVR), a w następnych latach odbyły się jej kolejne edycje, współorganizowane z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie oraz Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W Academii miało miejsce także pierwsze w Polsce wystąpienie konferencyjne z wykorzystaniem Oculusa (2020). Jest tu również prowadzona działalność wystawiennicza w galeriach sztuki, czasami także toczy się nocne życie polegające na uczestnictwie w koncertach muzycznych.
Academia Electronica nazwana została laboratorium humanistyki, gdyż jest nieustającym eksperymentem dotyczącym zjawisk powstających w wyniku zapośredniczenia człowieka do alternatywnej, elektronicznej rzeczywistości. Jestem przekonany, że pojęcia takie, jak: rzeczywistość, elektroniczny byt, materia elektroniczna, immersja, teleobecność lub telematyczność, tożsamość elektroniczna, wymagają akademickiego, filozoficznego wglądu i analizy, co wynika również z powiększającym się przenoszeniem aktywności człowieka do Sieci.